Szenzációs áttörést ért el egy magyarorországi partnerünk, az úsztatásos kábelbehúzás technológiája területén. A Hungaro Cabel Technology Kft az utóbbi években jelentős fejlesztési munkát valósított meg a lamináris áramlás mint fizikai jelenség felhasználásával. Több projekt sikeres megvalósításával 2022 évben új non-lineáris úsztatófejjel lépett piacra. Ezen fej alkalmazásával extrém magas behúzási hossz érhető el. (A fejlesztés a KFI_16-1-2017-0378 azonosítószámú projekt keretében valósult meg).
A fej létrehozásával nemzetközi jelentőségű fejlesztést tudott megvalósítani a Társaság, mivel az optikai hálózatok építésénél a jelenleg elterjedt módszer – légbefúvatás, piaci részarány 95 % - alkalmazásával jellemzően 2.000 m, maximum 2.800-3.000 m behúzási hossz érhető el. Az általunk kifejlesztendő kazetta rendszerű úsztatófejjel – lineáris palásttal – 6.000 m ez elérhető behúzási hossz, úgy hogy az optikai kábelre nem hat jelentős mértékű erő, így teljes keresztmetszetében optimális átvételre lesz képes.
A befúvatásos módszernél a kábel végére szerelt dugattyúra jelentős erőhatás jut, a kábel külső rétegében az optikai szálak sérülhetnek. Az elméleti számításaink alapján a parabolikus, illetőleg hyper parabolikus palástkiképzéssel 10-15.000 m közötti behúzási hossz is elérhetővé válik.
A fejlesztések újdonságtartalma az, hogy kereskedelmi forgalom képes berendezést jött létre a lamináris áramlás elvét felhasználva. Jelenleg a piacon nem létezik ilyen elven működő berendezés.
A projekt lezárásakor egy teljes mértékben működő képes, piaci bevezetésre kész eszközt hozott létre a Hungaro Cabel Technology Kft. A Társasága projekteket az optikai kábelbehúzás területén több évtizedet eltöltött szakemberek és olyan informatikai szakemberek bevonásával végezték el akik már számos fejlesztésben vettek részt, és nagy tapasztalatuk van az egyedi géptervezés területén is. A megcélzott piac éves szinten eurómilliárdos nagyságrendű. Egyedül csak Németország több, mit 80 milliárd eurót költött telekommunikációs infrastruktúra fejlesztésre az elmúlt 10 évben. Mindezek ellenére jelen pillanatban Európa lemaradt a távközlés területén.
Az Európa 2020-ban megfogalmazott cél, miszerint minden háztartásba 30 Mbps sávszélességet kell eljuttatni, már idejét múlt. Dél-Korea az 1000 Mbps azaz 1 Gbps hálózatot fejleszti, és itt nem áll meg a fejlődés. Így látható, hogy a Társaság által kifejlesztett FIM-HD fej által elvégezhető hálózatépítési munkálatokra hosszútávon szükség van, a teljes szélessávú rendszer kiépítése még sok százezer kilométer optikai kábel lefektetését teszi szükségességétrövid távon. Ezen felül 5-7 éves távlatban a hálózatokban használt optikai kábelek cseréje szükséges a még nagyobb átviteli sávszélesség biztosítása céljából.
2022. szeptember
Heizer Szabolcs ügyvezető